Futures 

Bitcoin futures: Přelomový způsob investování do bitcoinu

Burza CME totiž oznámila, že plánuje vytvořit bitcoin futures kontrakt. Kryptoměny v čele s Bitcoinem neuniknou pozornosti žádného investora. Přestože se v posledním roce našla řada kritiků, kteří se o něm vyjadřovali dost skepticky, jeho cena od té doby vzrostla o více než 700 %. Podle mnohých je Bitcoin jasnou investiční bublinou, jeho vysoká hodnota je uměle vyspekulovaná a absolutně ničím nepodložená. Bitcoin je podle nich rizikový nástroj, který má ve své historii podvody a manipulaci. To prý dokazuje i samotný průběh ceny – Bitcoin prakticky neustále posiluje a jakákoliv drobná korekce, je okamžitě vykoupena.

Posledním stimulem pro další růst ceny této digitální kryptoměny bylo oznámení americké burzy CME Group, že ve čtvrtém čtvrtletí hodlá zahájit obchodování s termínovanými kontrakty, tedy vytvořit futures na Bitcoin.

CME nabízí světově největší trh s futures kontrakty. Obchoduje populární indexové futures jako kupř. e-mini S&P 500 (ES) nebo e-mini Nasdaq 100 (NQ), nebo futures na energie, kupř. ropné futures Crude Oil (CL).

Nově oznámené Bitcoin futures jde na ruku poptávce zákazníků, kteří si přejí obchodovat oblíbenou kryptoměnu přes regulované trhy. Skutečnost, že světově nejsilnější derivátová burza chce vytvořit futures na Bicoin dokazuje, že se softwarovým aktivem do budoucna počítá a věří mu. Zavedení regulovaného futures zcela jistě posílí legitimitu této kryptoměny.

Obchování Bitcoin futures by mělo být zahájeno na konci roku 2017. K zavedení termínovaného futures bude potřeba souhlasu regulátorů, který musí CME získat během několika málo měsíců.

Cena Bitcoin futures bude kótována v amerických dolarech a k vypořádání bude docházet formou hotovosti. Pro zvýšení transparentnosti se CME chystá vytvořit i Real Time Bitcoin Index (BRTI), který by měl reprezentovat „spotovou“ cenu Bitcoinu. Jeden futures kontrakt bude obsahovat pět Bitcoinů. Minimální pohyb trhu bude představovat ztrátu nebo zisk $25. Tento futures tak bude rozhodně patřit mezi ty nejdražší.

Související